Skaneerimine

Tänapäeval oleme kõik harjunud digifoto mugavustega alatest selle loomise lihtsusest kuni kiire jagamisvõimalusteni. Samas mitte väga ammu aega tagasi oli foto tegemiseks vaja kasutada filmi ja klõpsu tegemisest kuni foto nägemiseni läks ikka üsna tükk aega.

Kõik need vanad fotod on võimalik skaneerimise abil digitaliseerida ning seejärel käsitleda neid samamoodi nagu tänapäevaseid digifotosid. Kõige lihtsam on skaneerida fotosid, mis on juba trükitud paberile aga palju parema tulemuse saab kui samast fotost on alles filmirull fotonegatiividega. Diapositiiv fotod saab skaneerida otse filmirullilt või sobib ka juba raamitud variant. Enamusel juhtudel ongi diapositiiv raamituna plastmass karbis. Kui filmi peal olevad fotod paraku aja jooksul hääbuvad ning kaotavad oma värve, siis skaneerimise abiga saab need väärtuslikud fotod säilitada digifotodena vaatamiseks ka järgmistele põlvkondadele.

Skaneerimise puhul on võimalik valida kahe hinnapaketi vahel:

 1. Ainult skaneerimine, mille puhul on tulemuseks pakkimata kujul Photoshop PSD fail täpselt nii nagu ta skannerist tuleb ilma igasuguse töötluseta. See lahendus sobib neile, kes oskavad ja tahavad oma piltide värvid ja muud parameetrid ise paika keerata vastavalt oma maitsele. Hind 0,45 eur/tk.
 2. Lisaks skaneerimisle veel kadreerimine, värvide kruttimine, esmane retušeerimine ja salvestamine laialtlevinud JPG formaati ehk siis nö. “võtmed kätte”. Viimane sobib neile, kes ei oska või ei soovi oma aega fototöötlusle kulutada. Soovi korral saab kaasa ka PSD formaadis failid, juhuks kui tuleb ikka tahtmine ise veel midagi muuta/kruttida. Hind 0,90 eur/tk.

Oluline teada:

 • Kehtib diapositiivide, fotonegatiivide ja paberil fotode puhul.
 • Lõpptulemuse saab läbi interneti (dropbox) või tellija enda mälupulgal/kõvakettal.
 • Minimaalne ühekordse tellimuse hind on 20 eur.
 • Üle 300 tk puhul hinnasoodustus -10%
 • Enne lõpliku tellimuse täitmist saab tellija paarist esimest pildist näidise e-mailiga veendumaks tulemuse kvaliteedis ning kinnitamaks ülejäänud tellimuse.

Mõned nõuanded tellijale:

 • Kui slaide/fotosi on meeletult palju aga eelarve piiratud, siis tasuks teha mingi valik ainult parimatest kaadritest.
 • Slaidide käsitsemisel tasuks olla väga ettevaatlik, et näpujälgi mitte peale teha.
 • Slaidid soovitaks karbis sorteerida kronoloogilisse järjekorda järgides karbi serval olevat numbririda. Kui karbil numbrid puuduvad, siis tuleks muud moodi tähistada, et kummast karbi otsast tuleb skaneerimist alustada.
 • Skaneerimise tulemusel saadud pildifailid saab salvestatud kataloogidesse karpide kaupa. Kui on soov kuidagi teisiti jaotada, siis tuleb sellest eraldi teada anda.