Header image  
videograafia  
 
 

Skaneerimine

 

Nüüd kui oleme juba mitmed aastat olnud digifotograafia maailmas ning sellega kaasnevad võimalused on muutunud juba nii igapäevaseks, et ei pane enam tähelegi digifoto veelgi suuremat mugavust ja paindlikust. Igat fotot on võimalik trükkida paberile, vaadata arvutist/telerist, saata e-mailiga, jagada internetis, panna mobiiltelefoni taustapildiks, jne…jne…

Uue teenusena on lisandunud vanade fotonegatiivide ja värviliste diapositiivide skanneerimine arvutisse. Kui omad plastmassist karpides ja raamides diapositiive, mida seni on saanud vaadata ainult vastava projektoriga seina peale, siis nüüd on võimalik need vanad fotod saada arvutisse sarnaselt kõigile tuttavate digifotodega. Nüüd saab võimalikuks nende fotode saatmine e-mailiga või jagamine internetis. Fotodest on võimalik kokku miksida DVD koos oma lemmikmuusikaga jne.
Kui filmi peal olevad fotod paraku aja jooksul hääbuvad ning kaotavad oma värve, siis skanneerimise abiga saab need väärtuslikud fotod säilitada digifotodena vaatamiseks ka järgmistele põlvkondadele.

sapakas
diapositiiv slaid aastast 1980

Skaneerimise puhul on võimalik valida kahe hinnapaketi vahel:

  1. Ainult skaneerimine, mille puhul on tulemuseks pakkimata kujul Photoshop PSD fail täpselt nii nagu ta skannerist tuleb ilma igasuguse töötluseta. See lahendus sobib neile, kes oskavad ja tahavad oma piltide värvid ja muud parameetrid ise paika keerata vastavalt oma maitsele. Hind 0,45 eur/tk.
  2. Lisaks skaneerimisle veel kadreerimine, värvide kruttimine, esmane retušeerimine ja salvestamine laialtlevinud JPG formaati ehk siis nö. "võtmed kätte". Viimane sobib neile, kes ei oska või ei soovi oma aega fototöötlusle kulutada. Kaasa saab ka PSD formaadis pildid, juhuks kui tuleb ikka tahtmine ise veel midagi muuta/kruttida. Hind 0,90 eur/tk.

Kehtib diapositiivide, fotonegatiivide ja paberil fotode puhul.
Lõpptulemuse saab DVD plaadil või tellija enda mälupulgal/kõvakettal.
Minimaalne ühekordse tellimuse hind on 20 eur.
Üle 300 tk puhul hinnasoodustus -10%
Enne lõpliku tellimuse täitmist saab tellija paarist esimest pildist näidise e-mailiga veendumaks tulemuse kvaliteedis ning kinnitamaks ülejäänud tellimuse.

Mõned nõuanded tellijale:

  • Kui slaide/fotosi on meeletult palju aga eelarve piiratud, siis tasuks teha mingi valik ainult parimatest kaadritest.
  • Slaidide käsitsemisel tasuks olla väga ettevaatlik, et näpujälgi mitte peale teha.
  • Slaidid soovitaks karbis sorteerida kronoloogilisse järjekorda järgides karbi serval olevat numbririda. Kui karbil numbrid puuduvad, siis tuleks muud moodi tähistada, et kummast karbi otsast tuleb skaneerimist alustada.
  • Skaneerimise tulemusel saadud pildifailid saab salvestatud kataloogidesse karpide kaupa. Kui on soov kuidagi teisiti jaotada, siis tuleb sellest eraldi teada anda.
EST ENG
 
image 1